Category Archives: YAZILI RÖPORTAJLAR

Planlanan HSYK değişikliğinin perde arkası

2014-01-08_161436
Türkiye’nin son dönemde içinde bulunduğu hukuki kriz her geçen gün büyümeye devam ediyor. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla başlayan ve kıyımla/tasfiyelerle devam eden süreçte her gün yeni bir hukuk skandalı yaşanıyor.
Samanyolu Haber’e bilgi veren Emekli Askeri Hakim Yrd. Doç. Dr. Ümit Kardaş , operasyonu örtme çabaları olduğu izlenimi veren hukuk katliamlarını değerlendirdi.

Sorunları, Kadıköy parlamentosu çözer – TUĞBA TEKEREK –

2014’e, geçen yılın sonunda patlayan yolsuzluk soruşturması ve deyim yerindeyse havada uçuşan yumrukların altında girdik. Bu yılın daha özgür ve demokratik bir ortamda yaşadığımız bir dönemin başlangıcı olabilmesi için yolsuzluk soruşturmasının açığa çıkardıklarını iyi analiz etmek gerekiyor. Yaşananlar genellikle “AKP-cemaat arasındaki güç savaşı” olarak yorumlanırken, biz bunları yıllarca ordunun içinde hukukçu olarak bulunmuş ve askeri vesayetin kalkması için mücadele vermiş olan Dr. Ümit Kardaş’a sorduk. 22 yıl boyunca askeri hakimlik yapan Kardaş halen Taraf Gazetesi’nde köşe yazarı ve Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi. Kardaş güç mücadelesine odaklanmak yerine Erdoğan’ın şahsında yatay ve dikey güç yoğunlaşmasına dikkat çekiyor. “Çözüm gücün bölgelere dağıtılmasında” diyor.

Ergenekon bitti demek için erken

 

ergenekon-bitti-demek-icin-erken_7329_bEmekli askerî hâkim Kardaş, dava ile Ergenekon yapılanmasının bitmediğini, devlet kurumlarının demokratikleşme yolunda adım atmayı sürdürmesi gerektiğini söylüyor

 

Türkiye’nin en önemli davası olan Ergenekon sona erdi. Dava şimdi Yargıtay aşamasında. Davanın sonuçları tartışılmaya devam ediyor. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ müebbet alırken, Mehmet Haberal’ın tahliye edilmesi, kararların adil olmadığı tartışılıyor. Gündemdeki soruları emekli askerî hâkim Ümit Kardaş’a sorduk:

Üç General Girdi Diye Vesayet Bitmedi – Neşe Düzel

umit-kardas-uc-general-girdi-diye-vesayet-bitmedi_2389_orijinal
NEDEN ÜMİT KARDAŞ

Türkiye’de olaylar son dönemde adeta bir ters bir yüz örülüyor. Önce hesap sorma, temizlik adına operasyon yapılıyor insanlar içeri alınıyor. Sonra bir büyük operasyon daha yapılıyor aynı insanlar tahliye ediliyor. Sistemdeki suç çeteleriyle mücadele etmek için önce bir kanun çıkarılıyor, bu kanun uyarınca yargı harekete geçiyor soruşturmalar yapıyor, iddianameler hazırlıyor, sonra hemen bir kanun daha çıkıyor, yapılan soruşturmalar, hazırlanan iddianameler adeta çöpe gidiyor. Vesayet sistemini bitirmek için referandum yapılıyor, Anayasa değiştiriliyor, ardından hiçbir yasa değiştirilmediği için ve daha da önemlisi siyasi iktidarın vesayet sistemiyle sorunu bittiği için vesayet geri geliyor. Siyaset-asker-yargı ilişkilerinde neler oluyor? Peş peşe gelen tuhaf yargı kararları ne anlama geliyor? Cinayetle suçlanan Özel Harekâtçı polisler hukuksal nedenlerle mi tahliye edildiler?

“Gözaltılar gayet normal” Ümit Kardaş flaş gözaltıları HABERTURK.COM’a yorumladı

‘Balyoz Darbe Planı’ iddiasıyla ilgili bugün İstanbul, Ankara ve İzmir’de çeşitli adreslere baskınlar düzenlendi. Operasyonlar kapsamında Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ile çok sayıda muvazzaf ve emekli asker gözaltına alınırken, planın altında imzası olduğu iddia edilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın evinde de arama yapılıyor. Sabah erken saatlerde başlayan operasyonlar Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşerken, gelişmeler üzerine Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 3 günlük Mısır gezisini erteledi. Emekli Hakim Albay Ümit Kardaş HABERTURK.COM’a yorumladı: